اخبار-علمی-،-فرهنگی-،-سرگرمی و دنیای طلا و جواهر

حلقه های طلای سفید و زرد چه تفاوتی با هم دارند ؟

ادامه مطلب ….


آلیاژ فدیوم چیست؟

برای آشنایی با آلیاژ فدیوم کلیک کنید

آلیاژی بنام فدیوم

ادامه مطلب ….


الماس کولینان – بزرگترین الماس خالص جهان

 

 

 

الماس کولینان (Cullinan Diamond)، بزرگترین الماس خالص (خام) جهان است که تا کنون پیدا شده به وزن ۳۱۰۶۷۵ قیراط معادل ۳۵/۶۲۱ گرم است.

بزرگترین جواهری که از آن تولید شده به نام کولینان ۱ (Cullinan I) یا ستاره بزرگ افریقا (Great Star of Africa) به وزن ۴/۵۳۰ قیراط معادل ۱/۱۰۶ گرم، بزرگترین الماس تراشیده شده تا سال ۱۹۸۵ در جهان بود. کشف الماس طلایی جابلی به وزن ۶۷/۵۴۵ قیراط معادل ۱۳/۱۰۹ گرم، که آن هم از معدن پرمیر (Premier) استخراج شده است.

کالینان ۱ (Cullinan I)، در حال حاضر در راس یک تاج قرار گرفته است. 

دومین الماس از نظر بزرگی کولینان ۲ (Cullinan II) یا ستاره کوچکتر افریقا (Lesser Star of Africa) می باشد. وزن این سنگ ۴/۳۱۷ قیراط معادل ۵/۶۳ گرم می باشد، که چهارمین الماس بزرگ تراشیده شده در جهان می باشد.
این دو الماس، هر دو در جواهرات سلطنتی انگلستان بر روی تاج سلطنتی انگلستان قرار دارد.

تاریخچه الماس کولینان (Cullinan Diamond):

الماس کولینان توسط توماس اوان پاول، پیدا شده و پس از استخراج آن را به فردریک ولز ، مدیر خارجی شرکت حفاری معدن الماس پرمیر در منطقه کولینان در تاریخ ۲۶ ژانویه سال ۱۹۰۵ تحویل داد. این الماس، به نام صاحب معدن سر توماس کولینان (Sir Thomas Cullinan) نامیده شده است.

سر ویلیام کروکز (William Crookes)، قبل از اینکه الماس قطعه قطعه شود، از آنها یک بررسی کامل به عمل آورد و خلوص قابل ملاحظه ای را به جز یک لکه ساه در وسط آن متذکر شد.

 

رنگهای اطراف نقطه سیاه خیلی زنده بودند و زمانی که با دقت آن را می چرخاندند، رنگها عوض می شدند. بر طبق نظر کروکز این ویژگی به نیروی فشار داخلی که بین الماسها مشترک است، اشاره می کند. سنگ خریداری شد و (به وسیله دولت افریقای جنوبی)، به شاه ادوارد هفتم (King Edward VII)، در روز تولدش هدیه شد. الماس به وسیله برادران آسچرز (Asscher Brothers)، ساکن آمستردام به سه تکه بزرگ تقسیم شد و متعاقباً به ۹ تکه سنگ جواهر بزرگ و  مقداری قطعه کوچکتر تبدیل شد.
آن زمان تکنولوژی آنقدر پیشرفت نکرده بود تا کیفیت تراش را مطابق استانداردهای حاضر تامین کند و بریده های الماس مذکور، سختی و ضریب شکستش بالا بود. برای آنکه آسچرز بتواند الماس را با یک ضربه تقسیم کند، شکافی به عمق نیم اینچ در آن ایجاد کرد و سپس به وسیله یک چاقو که اختصاصاً برای همین کار طراحی شده بود، شکسته شد.
الماس به دو قسمت تقسیم شد، در حالیکه نقطه در نظر گرفته شده، برای هر دو تکه نامناسب بود.روایتهایی در ارتباط با

الماس کولینان (Cullinan diamond):

در سال ۱۹۰۵، انتقال الماس از افریقای جنوبی به انگلستان با یک مشکل امنیتی روبه رو بود. کارآگاهانی که از لندن بر روی یک کشتی بخار که شایع شده بود سنگ به وسیله آن حمل شده، قرار گرفتند اما این یک تاکتیک انحرافی بود. سنگ روی کشتی یک سنگ بدل بود که به منظور جلب توجه کسانی که علاقه مند به دزدیدن آن بودند، آنجا گذاشته شده بود.
و اینطور که ثبت شده، الماس واقعی در یک جعبه به وسیله پست با هواپیما فرستاده شد. روایت است که وقتی الماس برش داده شده، با همان اولین حرکت چاقو شکسته شد.

 

این داستان بر اساس روایت جوزف آسچرز (Joseph Asscher) ، بزرگترین تراشکار آن روزها بوده است که توسط متیو هارت در کتابی که در مورد الماس نوشته، به نام سفر به قلب جذابیت، آورده شده است. با این مضمون که وقتی او حاضر شد تا بزرگترین الماس شناخته شده در آن زمان (الماس کولینان) که ۱۰۶/۳ قیراط (معادل ۶۲۱ گرم) را برش دهد، یک دکتر و پرستار نیز در کنار وی بودند. هنگامی که او بالاخره الماس را به دو قطعه تقسیم کرد، از دنیا رفت. گفتنی است که قصه مرگ آسچرز، یک افسانه است.
تاریخ نگار الماس به نام لرد لن بالفور (Lord Ian Balfour)، در این مورد نوشته است که آسچرز، تراشکاری ماهر و زبردست بده و این کار برای وی همانند باز کردن در یک قوطی بوده است.

پیرامون نیمه دوم الماس کولینان، شایعاتی نیز می باشد. طبق گفته ویلیام کروکز (Sir William Crookes)، الماس اصلی که تراش داده شده بود، خودش به احتمال زیاد، به اندازه کمتر از نصف یک کریستال ۸ پر شکسته شده است و تکه های دیگر هنوز منتظر هستند تا توسط چند معدن دار خوشبخت کشف شوند. بنابراین کروکز قاطعانه اعلام کرد که کریستال اصلی به صورت طبیعی تکه شده نه به دست انسان.

افراد دیگری نیز این دیدگاه را دارند که قبل از اینکه فردریک الماس را به سر توماس کولینان بفروشد، یک تکه از آنرا به وزن ۵/۱ قیراط (معادل ۳۰۰ گرم) تا ۲۰۰۰ قیراط (معادل ۴۰۰ گرم)، جدا کرده بوده است.

 


کشف دومین الماس بزرگ جهان؛ ۱۱۱۱ قیراط

کشف دومین الماس بزرگ جهان؛ 1111 قیراط

مدآنلاین:  شرکت استخراج و معدنکاری کانادایی لوکارا «Lucara» بزرگترین اتفاق دنیای جواهرات در سال ۲۰۱۵ را رقم زد.

کارکنان این شرکت حفاری و اکتشاف در معدنی در «بوتسوانا» آفریقای جنوبی یک الماس ۱۱۱۱ قیراطی کشف کردند. این سنگ قیمتی از نظر اندازه دومین الماس فوق‌العاده بزرگ دنیاست.

مقام اول این فهرست نه چندان بلند همچنان در اختیار الماس استثنایی کولینان «Cullinan» است. الماس کولینان با وزن  3106 قیراط در سال ۱۹۰۵در آفریقای جنوبی کشف شده است و این الماس جدید بزرگترین سنگ کشف شده در قرن اخیر است که با دستگاه‌ها و تکنولوژی مدرن امروزی کشف شده است.

ویلیام لمب مدیر عامل این شرکت کانادایی می‌گوید: «الماس لوکارا بزرگترین سنگ قیمتی کشف شده در بوتسوانا، دومین تامین‌کننده الماس در دنیاست و اهمیت کشف سنگ قیمتی بالای هزار قیراط در یکصد سال گذشته را نمی‌توان دست کم گرفت، کمپانی لوکارا از دستگاه‌های پردازش اشعه ایکس فوق‌پیشرفته بهره می‌گیرد و اگر این دستگاه وجود نداشت امکان اینکه این سنگ خرد شود بسیار زیاد بود».

کشف دومین الماس بزرگ جهان؛ 1111 قیراط

کایرون هاجسون تحلیلگر حوزه جواهرات معتقد است که: «با اینکه هنوز هیچگونه ارزیابی و ارزش‌گذاری انجام نشده است اما این سنگ این قابلیت را دارد که به یک الماس بسیار گران‌قیمت تبدیل شود». ارزشگذاری یک سنگ قیمتی به عوامل بسیاری بستگی دارد و مواردی چون میزان ناخالصی‌ها، چگونگی تراش دادن سنگ، شکل و رنگ نهایی  از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. این الماس در دسته‌بندی‌های انواع الماس در گروه «IIa» جای می‌گیرد، این گروه از الماس‌ها یک تا دو درصد الماس‌های دنیا را شامل می‌شود که عمدتا ناخالصی ندارند و بی‌رنگ هستند. الماس کوه نور و کولینان نیز در این دسته جای می‌گیرند.

کشف دومین الماس بزرگ جهان؛ 1111 قیراط

این شرکت در روز پنج شنبه اعلام کرد که در اکتشافات صورت گرفته در این معدن علاوه بر الماس گفته شده دو الماس ۸۱۳ و ۳۷۴ قیراطی نیز کشف شده است.


      یک شرکت تولید طلا و جواهر در ازمیر ترکیه ، از فروش ۸ لباس زنانه از طلا خبر داد.

” احمد آتاکان” مدیر یک شرکت طلا و جواهر سازی در ازمیر گفت تا کنون ۸ دست لباس زنانه از طلا به قیمت هر دست ۳۰۰ هزار لیره (بیش از ۱۵۰ هزار دلار) از سوی این شرکت به فروش رفته است.

وی از تولید ۱۰ دست دیگر از این نوع لباس ها برای سفارش های جدید خبر داد و گفت قیمت برخی از این لباس ها به ۸۰۰ هزار لیره خواهد رسید.

 طلا

وی به نام خریداران لباس های طلایی این شرکت اشاره ای نکرد و گفت ، نام این افراد محرمانه خواهد ماند.

آتاکان افزود تولید هر کدام از این لباس ها کار دست ۷ نفر طلا ساز و طراح لباس در طی ۱۵ روز است. وی افزود در ابتدا از اینکه ممکن است برای لباس ها مشتری پیدا نشود نگران بودند اما به گفته او این لباس ها بسیار زودتر از آنچه فکر می شد و با قیمتی بسیار بهتر از آنچه در ابتدا تصور می شد، به فروش رفته است و مشتریان جدیدی نیز سفارش ساخت لباس های جدید از طلا داده اند.

این لباس ها از ۷۸ هزار تکه طلای کوچک به هم وصل شده تولید شده است.


 

 

انگشترهای جذاب و متفاوت برای خانمهایی که میخواهند خاص باشند!

انگشترهای جذاب و متفاوت برای خانمهایی که میخواهند خاص باشند!

انگشترهای جذاب و متفاوت برای خانمهایی که میخواهند خاص باشند!

 انگشترهای جذاب و متفاوت برای خانمهایی که میخواهند خاص باشند!

انگشترهای جذاب و متفاوت برای خانمهایی که میخواهند خاص باشند!

انگشترهای جذاب و متفاوت برای خانمهایی که میخواهند خاص باشند!

انگشترهای جذاب و متفاوت برای خانمهایی که میخواهند خاص باشند!

انگشترهای جذاب و متفاوت برای خانمهایی که میخواهند خاص باشند!

انگشترهای جذاب و متفاوت برای خانمهایی که میخواهند خاص باشند!

انگشترهای جذاب و متفاوت برای خانمهایی که میخواهند خاص باشند!

 انگشترهای جذاب و متفاوت برای خانمهایی که میخواهند خاص باشند!

 

مجله لایت مد

……………………………………………………………..

۱۱ نکته مهم در استفاده از طلا و جواهر برای خانمها

صابون مد، به تن طلا و جواهر هم خورده است. این روزها اگر چه به اقتضای مد، مارک‌هایی مانند ورساچی و بولگاری، ویترین‌های طلا و جواهرفروشی‌‌ها را پر کرده‌اند، اما برای یک انتخاب خوب در دنیای طلا و جواهر باید به چند نکته توجه کنید.

11 نکته مهم در استفاده از طلا و جواهر برای خانمها

۱ـ اگر پوست‌تان سفید یخی است، ترجیحا به جای طلای زرد از طلای سفید استفاده کنید. درخشندگی طلای سفید، زیبایی و جلوه پوست‌‌تان را بیشتر می‌کند.

۲ـ اگر پوست‌تان گندمگون (رنگی مابین سفید و برنزه) است، استفاده از طلای زرد و ترکیب آن با طلای قرمز برای جلوه پوست‌تان مناسب‌تر است.

۳ـ اگر پوست‌تان برنزه یا سبزه تیره است، ترجیحا از زیورآلاتی استفاده کنید که ترکیبی از طلای سفید و زرد باشند.

۴ـ در مهمانی‌های رسمی اگر تنها نگین انگشتر و یا نگین آویز گردنبندتان همرنگ لباس یا مکمل رنگ لباستان باشد، مناسب‌تر است.

 5- گردنبند پهن، اصطلاحا اسپرت است و استفاده از آن در محافل رسمی چندان مرسوم نیست. بهتر است که از این گردنبند‌ها در مهمانی‌های صمیمی و محافل دوستانه استفاده کنید. این را هم فراموش نکنید که اگر گردنبندتان پهن باشد و نگین‌های رنگی داشته باشد، چهره‌تان عبوس و گرفته به نظر می‌رسد.

۶ـ وقتی از گردنبند پهن استفاده می‌کنید، بهتر است از گوشواره صرف‌نظر کنید‌، چون بخشی از فضایی که برای جلوه‌ی گوشواره‌تان لازم است، توسط پهنی و درخشندگی گردنبندتان از بین می‌رود. ضمنا بهتر است که رنگ سنگ‌های به کار رفته درجواهرتان با رنگ پوست‌تان هماهنگ ‌باشد.

۷ـ موقع انتخاب دستبند دقت کنید که دستبندتان تنگ نباشد و ضمنا آنقدر هم بزرگ نباشد که با کاهش وزن‌تان توی دست لق بزند یا از دست‌ بیفتد. اگر دست‌تان نسبتا چاق است، دستبندی انتخاب کنید که کیپ دست‌تان نباشد. دستبندهای تنگ، دست‌تان را چاق‌تر از آن چیزی که هست، نشان می‌دهند. در انتخاب دستبند باید راحتی دست را هم در نظر بگیرید. اگر دستبندتان باعث درد یا حس گرفتگی در مچ دست‌تان می‌شود، همیشه حس ناخوشایندی خواهید داشت و از خریدتان ناراضی خواهید بود.

۸ـ‌ اگر گوشواره‌ای با آویز بلند دارید، بهتر است از گردنبند صرف‌نظر کنید تا جلوه‌ی گوشواره‌تان بیشتر شود. اگر گردنی کشیده و بلند دارید و اگر موهایتان کوتاه است یا اگر موهای بلندی دارید که همیشه جمع می‌کنید، بهتر است از گوشواره‌های بلند و پهن استفاده کنید. اگر گوش‌های کوچکی دارید، ترجیحا از گوشواره‌های چسبان استفاده کنید.

۹ـ از طرح‌های جدید طلا و جواهر می‌توان به این موارد اشاره کرد: طرح‌های شوپارت ، که در آنها چندین جواهر در یک محفظه شیشه‌ای به صورت معلق قرار می‌گیرند. کارهای مرصع کاری پنهان،که یک نگین بزرگ از به هم پیوستن چندین نگین کوچک‌تر تشکیل می‌شود به نحوی که از دور فقط یک تکه بزرگ نگین به نظر می‌رسد. و توری‌های بسیار نازک و ظریف، که برگرفته از طرح‌های ایتالیایی و سوییسی است.

۱۰ـ خطر بروز حساسیت‌های پوستی در استفاده از انگشتر، گردنبند، گوشواره و دستبند وجود دارد. اگر با نشانه‌هایی از حساسیت پوستی مواجه شدید، حتما برای درمان به پزشکان مراجعه کنید .

۱۱ـ و بالاخره اینکه، اگر طلا و جواهرتان را با استانداردها و معیارهای انتخابی خودتان بخرید، مطمئنا علاقه بیشتری به آن پیدا خواهید کرد و در نهایت هم از خرید خودتان راضی و خشنود خواهید بود. اسیر مد بودن و تقلید کورکورانه از مد روز، باعث می‌شود حس مالکیت و علاقه‌تان نسبت به آنچه خریداری کرده‌اید، به مرور از بین برود.

مجله زن روز

 

………………………………………………………………………………………………………………..

افتتاح اولین دانشگاه مجازی و تخصصی علوم طلا و جواهر کشور در شهرستان پیــشوا :

دانشگاه مجازی طلا و جواهرانقلابی بزرگ  در صنعت طلا و جواهر کشور :

اولین آموزشگاه هوشمند کشور و همینطور رشته آکادمیک صنعت طلا و جواهر بصورت مجازی در دانشگاه علمی کاربردی (شهرداری) با همکاری گروه آموزشی و پژوهشی طلاکاران ، در شهرستان پیشوا فعالیت خود را بزودی آغاز خواهند نمود . ثبت نام در این دانشگاه احتمالا برای ترم بهمن ماه ۹۳ خواهد بود .

 

میکروب هایی به ارزش طلا

جستجوگران طلا شاید یک روز به جای بیلچه و الک، از ظرف‌های کشت میکروب استفاده کنند؛ چراکه باکتری جدیدی کشف شده که ذرات طلا را از محلول جداسازی کرد و ته‎نشین می‌کنند.

IMAGE634956170135043159 کشف میکروبی که به اندازه طلا ارزش دارد

مجید جویا: جستجوگران طلا شاید یک روز به جای بیلچه و الک، از ظرف‌های کشت میکرب استفاده کنند. در مقاله ای که به تازگی در نیچر منتشر شده، ادعا شده که یک گونه خاص از باکتری، قطعه‌های کوچک طلا ایجاد می‌کند تا به رشد آن در محلول‌های سمی این فلز گرانبها کمک کند.
فرانک ریت، میکروبیولوژیست دانشگاه آدلاید استرالیا که بر روی باکتری‌های پردازش کننده طلا تحقیق می‌کند، می‌گوید که روزی می‌توان از مولکولی که این باکتری استفاده می‌کند، برای گرداوری طلا از پسماند معادن استفاده کرد.
تقریبا ده سال پیش، ریت اولین شواهد قانع کننده را در مورد استفاده باکتری از ذرات طلا کشف کرد. در چندین سایت که هزاران کیلومتر از هم فاصله داشتند، او و گروهش یک باکتری به نام Cupriavidus mealliduran یافتند که در بیوفیلم‌هایی روی ذرات طلا زندگی می‌کردند. این باکتری طلای محلول را با گردآوری آن در نانو ذرات خنثی در داخل سلول خود، سم‌زدایی می‌کند؛ ریت و گروهش دهه گذشته را به بررسی چگونگی آن گذراندند، اما نتیجه نهایی خود را منتشر نکرده‌اند.
برخی از این بیوفیلم‌ها حاوی یک نوع دوم باکتری هم بودند: Delftia acidovaran. ناتان ماگاروی، زیست شیمی‌دان دانشگاه مک‌مستر همیلتون کانادا، به همراه گروهش این گونه را در حضور یک محلول طلا رشد دادند و دریافتند که کلنی‌های باکتری با هاله‌های تیره‌ای از نانوذرات طلا احاطه می شوند. پژوهشگران نتیجه گرفتند که اسیدوواران‌ها به جای این که مانند باکتری‌های نوع اول طلا را در داخل سلول جمع کنند به نحوی ذرات طلا را در خارج از دیواره سلول تولید می‌کردند.

ژن‌های طلایی
با استفاده از تحلیل‌های زیست شیمیایی و ژنتیک، پژوهشگران یک سری از ژن‌ها و یک متابولیت شیمیایی را کشف کردند که مسئول ته‌نشین شدن طلا بودند. باکتری‌هایی که به گونه‌ای مهندسی شده بودند که ژن‌ها را نداشته باشند دیگر هاله‌های تیره تشکیل ندادند، و رشد آنها در غیاب طلا متوقف شد. گروه همچنین یک ماده شیمیایی تولید شده توسط باکتری مهندسی ژنتیک نشده را جداسازی کردند که باعث می‌شد ذرات طلا در محلول ته نشین شوند. این ماده شیمیایی دلفتیباکتین نام گرفت.
پژوهشگران احتمال دادند که ژنهایی که شناسایی کرده‌اند در تولید دلفتیباکتین دخالت داشته باشند و آن را از سلول خارج کردند، اسیدواران‌ها، شاید با ته‌نشین کردن طلا در محلول، مانع از ورود آن به سلول خود می‌شوند. ولی ماگاروی می‌گوید که این احتمال وجود دارد که اسیدواران‌ها از شیوه‌های دیگری هم برای جدا سازی طلا از محلول استفاده کنند تا این طلا دیواره‌هایشان را تخریب نکند.
ریت می‌گوید که کار ماگاروی «کار ما را به خوبی تکمیل کرده است». ممکن است این دو باکتری در یک همزیستی زندگی کنند که در آن، دلفتیباکتین سطح طلای محلول را تا اندازه‌ای پایین می‌اورد که در آن هر دو گونه بتوانند زندگی کنند.
به گفته ریت، شاید یک تب طلا با استفاده ازمیکروب‌ها هم رخ دهد. دلفتیباکتین را می‌توان برای تولید کاتالیزورهای نانو ذرات طلا از خیلی از واکنش‌های شیمیایی به کار برد، یا برای ته‌نشین کردن طلای موجود در پساب‌های معادن از آن استفاده کرد. ریت می‌گوید: «ایده می‌تواند این باشد که یک باکتری یا متابولیت را به پساب اضافه کرده و آن را به مدت چند سال به حال خود رها کنیم، و بعد به دنبال قطعات بزرگ‌تر طلا بگردیم.»
ماگاروی این کاربردها را جدی‌تر گرفته است: او حقوق معنوی دلفتیباکتین را برای خود ثبت کرده است. ولی تاکید می کند که بیشتر به درک خصوصیات شیمیایی این متابولیت علاقه‌مند است: «آرزویم این است که روزی بتوانم بگویم که اینجا در کانادا، ما هر روز چندین کیلو طلا تولید می‌کنیم».

=========================================

ساخت کوره های مادون قرمز در کشور

 چند پژوهشگر جوان موفق به ساخت کوره مادون قرمز با نرخ گرمایشی بالا در کشور شدند.
DSC04735 ساخت نخستین کوره مادون قرمز در کشور
امین صمدی‌مقدم، یکی از اعضای گروه سازنده این کوره  گفت: منبع حرارتی این کوره لامپ‌های مادون قرمز است که آن را از سایر کوره‌ها متفاوت کرده و نرخ حرارتی بالایی را برای آن ایجاد می‌کند.

به گفته این پژوهشگر جوان، کوره ساخته شده می‌تواند در هر دقیقه نرخ حرارت دهی را تا ۳۰۰ درجه بالا ببرد و با همان سرعت، محفظه را سرد کند.

وی درباره کاربردهای این کوره گفت: فشار، اتمسفر و دمای این کوره قابل کنترل است و به دلیل داشتن این ویژگی‌ها برای تمامی فرآیندهای کنترل حرارتی و اتصال‌دهی مناسب است. همچنین می‌تواند افزون بر حرارت‌دهی قطعات و مواد قبل و بعد از فرآیند تولید، برای پخت کاشی و نیز سرامیک نیز مورد استفاده قرار گیرد.

این کوره که طراحان آن رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی جشنواره جوان خوارزمی را به دست آ‌ورده اند، به صورت آزمایشگاهی ساخته شده اما قابلیت استفاده در فرآیندهای آزمایشگاهی، پژوهشی و صنعتی را دارد.

صمدی‌مقدم با اشاره به اینکه این کوره نخستین نوع آن در ایران است، اظهار کرد: دمای کوره می‌تواند با استفاده از نرم افزار و بدون حضور مستقیم اپراتور تنظیم شود و تا ۹ مرحله، برنامه تغییر دما و زمان‌بندی آن را می‌پذیرد.

وی توضیح داد: این کوره به دلیل آن که حرارت‌دهی بالایی دارد فرآیند تولید را کاهش می‌دهد و استفاده از آن بهینه است.

ضمن این که با استفاده از برنامه‌هایی که به آن داده می‌شود، می‌تواند حرارت‌دهی کند، دما را پایین بیاورد و خاموش شود و دوباره این فرآیند را تکرار کند.

به گفته صمدی‌مقدم کوره مادون قرمز با توان هشت کیلووات و با برق صنعتی کار می‌کند و می‌تواند دمای هوا را تا یک هزار درجه سانتیگراد بالا ببرد.

همچنین حرارت دهی این کوره از یک درجه تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد در دقیقه قابل تنظیم است.

کوره مادون قرمز توسط گروهی از دانشجویان دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر و خواجه نصیرالدین طوسی، تحت نظر مرکز رشد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و دانشکده مکانیک و مواد این دانشگاه ساخته شده است.

======================================

سنگ شرف الشمس چیست ؟

به گزارش سایت طلا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، شرف شمس اسم سنگ نیست بلکه نوشته مقدسی است که با آداب ویژه در روز ۱۹ فروردین در ساعات خاصی روی سنگ عقیق زرد رنگ نوشته میشود که دعا نام دارد. می توان گفت که دعاهم نیست بلکه نقشی رمزگونه است که موجب وسعت رزق ، کارآمدی روزگار و برکت و باعث ایمنى از بلا و اجابت دعا و برآورده شدن حاجات مى شود .
این نوشته را برخی افراد دعا و برخی اسم اعظم می نامند وقتى انسانى در مقابل یک سنگ شرف شمس خوش رنگ و شفاف قرار مى گیرد حیران از این است که چه نیرویى این سنگ را به این اندازه زیبا آفریده است .
شرف شمس علاوه بر تقدس نوشته آن و نگین سنگ عقیق آن ، درون خود عناصرى دارد که بر زیبایى و ارسال فرکانس و انرژی خاصی بنام کاسا انرژی بر جذابیت آن مى افزاید .
بررسی این دعا از دید کتب اسلامی :
مطالبی در کتب اسلامی نسبت به نقش شرف شمس درج شده که می گوید شرف شمس شامل پنج اسم اعظم خداوند است که آنها را کلمات مبارکه: الله ، جمیل رحمن ، مومن و نور گفته اند و بجای نقش از پنج حرف اول آنها بصورت ا.ج.ر.م.ن میتوان استفاده کرد ولی استناد حدیث برای این مورد پیدا ننمودم و یا میگویند امضاء رمز حضرت علی (ع) است که باز هم سند معتبر علم رجال راجع به آن نیافتم ولیکن سنگ آن که عقیق است در حقیقت عنصر اصلى آنست که از خود نور بی رنگی بنام کاسا casa تولید میکند که درعلم ثابت شده و باعث فعال شدن مراکز انرژی بدن یا چاکرا میشود انرژی کاسا ، همان نور است که رنگ زرد آن که مستقیماً چاکرای سه را فعال میکند از آنجا که نور زیبایى خیره کننده ای را به شرف شمس مى دهد ، چاکرای ۳ محل دریافت و انعکاس شعور هستی است و این مطلب زیاد دور از شگفتى نخواهد بود که انسانهاى دوران گذشته نور را پرستش مى کردند و لذا پیدایش برخى خرافات در مورد گوهرها نیز سرچشمه اى از نور دارد .
زمان نوشتن اسامی اعظم :
به جرأت مى توان گفت بیشتر افرادى که با خود شرف شمس حمل مى کنند ، بدون آگاهى از این مطلب از این تصور انسانى پیروى مى کنند ، شرف الشمس واژه اى فارسى عربی است که بمعنی قرار گیری خورشید در با ارزشمندترین موقعیت خود در بین تمام کهکشانها است که هرساله بین ۱۸ تا ۲۰ فروردین از ساعت ۲ صبح به بعد شروع و ۲۴ ساعت بعد خاتمه می یابد که زمان دقیق آن هرساله متغیر است و در تقویم های نجومی درج گردیده است .
اسامی دیگر :
به این سنگ نوشته شده معنوی نگین احجار کریمه اطلاق مى شود و به نام سنگ شرف شمس شهرت یافته و جزو احجار نفیسه اطلاق میشود.

=========================================