مشخصات حرفه فروشندگی طلا و جواهر

شغل طلا فروشی :

به خرید و فروش طلا، سکه و جواهر ‌«طلافروشی‌» می‌گویند. شغل طلا فروشی نیاز به سرمایه دارد.

طلافروش کیست؟‌

طلافروش‌ کسی است که به شناخت طلا و قیمت گذاری آن مسلط است.

ویژگی‌های طلافروش:

با دقت است: به دلیل قیمت بالای طلا باید درصد خطای طلا فروش در محاسبه وزن و قیمت صفر باشد. 
قدرت تحلیل و هوش بالایی دارد: طلافروش باید در هر لحظه با توجه به تغییرات به وجود آمده بتواند شرایط بازار را پیش‌بینی کند. 
امین و معتمد مردم است: به دلیل نوسانات بازار طلا، گران فروشی و کم‌فروشی از آسیب‌های این شغل است. اگر می‌خواهید در این شغل اعتبار کسب کنید، باید مورد اعتماد مردم باشید. 
باصبر و تحمل است: گاهی لازم است طلافروش هم زمان به چند مشتری رسیدگی و به درخواست‌های همه آنها پاسخ دهد. پس باید بتواند آرامش خود را حفظ کند و این مستلزم صبر و تحمل بسیار است. 
گشاده رو و خوش پربرخورد است: راز موفقیت همه کسانی که با مردم در ارتباط مستقیم‌اند، خوش خلقی و برخورد مناسب است.

ورود به شغل طلا فروشی:

فردی که می‌خواهد طلافروش شود، باید حتما مدتی را به عنوان شاگرد در یک مغازه طلافروشی بگذراند تا با اصول اولیه این کار آشنا شود. طلافروشان تحصیلات خاصی برای فعالیت در این شغل لازم ندارند. با این حال، تحصیلات بالاتر برای صاحبان این شغل امتیاز محسوب می شود، زیرا طلافروشان تحصیل کرده می‌توانند تجزیه و تحلیل بهتری از وضع بازار در داخل و خارج از کشور داشته باشند. این شغل نیازمند سرمایه اولیه برای خرید طلا و اجاره یا خرید مغازه است.

 

پیشرفت شغلی:

گذراندن دوره‌های آموزشی تخصصی مانند جواهرشناسی، تاثیر سنگ‌ها بر درمان بیماری‌ها یا تعمیرات طلا و نیز دوره‌های بازاریابی و فروش به موفقیت بیشتر فرد کمک می‌کند. هر چه طلافروش مهارتش بیثتر می‌شود و تجربه و اعتبار بیشتری کسب می‌کند، در شغلش جایگاه بهتری به دست می‌آورد.

فضای شغلی:

در صورت انتخاب شغل طلافروشی، یک مغازه مرتب، شیک و امن محل کار شماست. دیوارها باید بتن ریزی شده و شیشه ها صد گلوله باشند. همچنین، مغازه باید مجهز به ~ دزدگیر و دوربین‌های مداربسته باشد و باز و بسته شدن در ورودی ترجیحا توسط فروشنده کنترل شود. طلافروشان با بُنَکداران (عمده فروش‌ها)، سازندگان طلا و جواهر و افرادی که تعمیرات طلا را بر عهده دارند، در ارتباط‌اند.

وظایف و مسئولیت‌‌ها:

تعیین قیمت طلا با توجه به مظنه روز بازار 
دادن اطلاعات کامل در مورد قیمت و اجرت طلا و خصوصیات جنس مورد نظر به مشتری 
تعیین عیار طلای خریداری شده از مشتری 
تشخیص طلای واقعی از نمونه‌های بدلی 
محاسبه دقیق قیمت خرید طلا از مشتری؛ به طوری که مشتری متوجه و راضی شود.

مطلوبیت‌های شغل طلا فروشی:

از مطلوبیت‌های این شغل می‌توان به تمیز و شیک بودن محیط کار و وجهه اجتماعی خوب آن در بین مشاغل بازاری اشاره کرد.

محدودیت‌های شغل طلا فروشی:

احتمال بالای سرقت و کلاه‌برداری، همچنین مواجه بودن با نوسان‌های روز بازار که می‌تواند فشار روانی زیادی همراه داشته باشد، از محدودیت‌های این شغل است.

اهمیت شغلی:

درست است که این شغل جنبه حیاتی ندارد ولی از آنجا که انسان دوستدار زیبایی است، پرداختن به این وجه در زندگی برایش لذت بخش است و حتی موجب سلامت روان او می‌شود. این موضوع به ویژه برای خانم‌ها، که به زینت در زندگی علاقه نشان می‌دهند، اهمیت بیشتری دارد. از سوی دیگر، عده زیادی به طلا به عنوان سرمایه و پس انداز نگاه می‌کنند و کسانی که می‌توانند در این مورد خدمات درستی به آنها ارائه دهند، طلافروش‌ها هستند.