حلقه‌های طلای زرد و سفید چه تفاوتی باهم دارند

انتخاب حلقه‌ی نامزدی و ازدواج یکی از بهترین انتخاب‌ها برای عروس‌ها و دامادهاست. این حلقه‌ها تنوع زیادی در طرح و رنگ دارند. یکی از سوالاتی که در این زمینه ممکن است برای افراد ایجاد شود این است که چه تفاوتی میان طلای زرد و سفید وجود دارد. قبل از انتخاب خود اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کنید…

حلقه‌های طلای زرد و سفید چه تفاوتی باهم دارند

شاید شما هم از آن دسته از تازه عروس‌ و دامادهایی هستید که دنبال خرید حلقه‌ی ازدواج هستند. این حلقه‌های زیبا علاوه بر طرح‌های متنوع دارای رنگ‌های متفاوتی نیز هستند که مشخص‌ترین آن‌ها طلای زرد و سفید است. شاید این سوال پیش آمده باشد که این طلاها چه تفاوتی از نظر قیمت، کیفیت و … با یکدیگر دارند؟ در ادامه به بیان این تفاوت‌ها می‌پردازیم.

 

آلیاژ طلای سفید و زرد

 

تفاوت طلای زرد و سفید

 

طلای سفید که بیشتر برای حلقه‌های عروسی مورد استفاده قرار می‌گیرد از طلا، پالادیوم و روکش رادیوم ساخته می‌شود .

طلا خالص بسیار نرم است، اما برای اینکه فرم آن به هم نخورد، به آن مقداری مس و یا نقره اضافه می‌کنند . که هر چقدر مقدار مس آن بیشتر باشد طلا زردتر و هر چه نقره آن بیشتر باشد سفیدتر خواهد بود .

 

تفاوت بین طلای سفید و طلای زرد

 

تفاوت طلای زرد و سفید

 

بیشتر طلا‌های سفید با پالادیوم و نیکل مخلوط شده و در پایان برای داشتن روکشی روشن و براق با رادیوم پوشانده می‌شود. نه تنها به دلیل این که با مد روز مطابقت دارد بلکه سخت‌تر از طلای زرد می‌باشد و دارای سبکی مشابه با همتای زرد خود است .

زیورآلات طلای زردی که در حال حاضر در بازار موجود هستند، با آلیاژهای مختلف البته در مقدارهای متفاوت مخلوط شده‌اند. از سوی دیگر طلای زرد، حاوی نیکل است و نسبتا بی‌خطر بوده، اما از آن جایی که به اندازه کافی سخت نیست، نسبت به خط و خراش حساس‌تر است .

 

تفاوت طلای زرد و سفید

 

طلای سفید جلا و درخشندگی خود را بعد از مدتی از دست می‌دهد به همین دلیل برای اینکه آن ‌را سفیدتر نشان دهند، یک لایه فلز رادیوم روی سطح آن اضافه می‌کنند که باعث می‌شود درخشندگی‌ای مانند پلاتین و نقره (که ذاتا فلزات سفیدی هستند) داشته باشد.

نمونه‌هایی از ست گردنبند و گوشواره برای عروس ۲۰۱۷

مقیاس اندازه‌گیری طلای زرد و سفید

مقیاس اندازه‌گیری طلای سفید نیز مانند طلای زرد، همان گرم است. خواص و ویژگی‌های طلای سفید به میزان فلزات و نسبت‌های به کار رفته در آن بستگی دارد. آلیاژهای مختلف طلای سفید برای اهداف مختلفی به کار می‌رود.

 

تفاوت طلای زرد و سفید

 

دلیل استفاده از دیگر آلیاژها در طلا

 

آلیاژ نیکل موجود در طلای سفید، سنگین و محکم است و برای درست کردن حلقه و زنجیر کاربرد دارد، در حالی که آلیاژ پالادیم آن، نرم و قابل انعطاف است و برای تولید جواهرات نگین‌دار ظریف به کار می‌رود.

طلای زرد ذاتا فلزی نرم است و برای استحکام بخشیدن به آن معمولا از مس استفاده می‌شود، اما برای طلای سفید از نقره استفاده می‌کنند. (این اطلاعات استانداردها را بیان می‌کنند و ارتباطی به استثناهای بازار ندارد).